Till Startsidan





www.krafft.nu




Diablon till Elitloppet
Ola Lernå / Travronden.se 2008-05-06


Giant Diablo och Johan Untersteiner.

Världens snabbaste travare, Giant Diablo, är klar för Elitloppet.
Tränare Roger Walmann spenderade ett par dagar i USA och testade av Giant Diablo i jobb i tisdags.


- Jag var jättenöjd med henne, hon kändes lika bra som inför starten senast. Hon går hem redan i veckan och jag tror att hon kommer hävda sig väl i Elitloppet, annars hade jag inte varit intresserad av att vara med, säger Roger Walmann till Travronden.
Giant Diablo satte världsrekord ifjol i Lexington då hon travade 1.08,5a/1.609 meter med Johan Untersteiner i sulkyn.
Giant Diablo har gjort två starter i år, men inte fått till det i USA. I senaste starten markerade hon hälta mitt i loppet.
- Det var som jag misstänkte att hennes hovar tagit stryk då vi körde med tunna skor på ett underlag som var för hårt. Det ska inte hämma henne framöver, säger Walmann.

Team Walmann AB   |   Box 53, 645 06 Stallarholmen    |   Stall: 0152-424 80    |   Fax: 0152-424 90    |   E-post: roger.walmann@telia.com


 


Annonser